Њујорк тајмс потврди дека агенти на ЦИА управуваат со војната во Украина

89

Иако медиумите со месеци тврдеа дека е „теорија на заговор“ дека американските сили во Украина ја користат земјата како бојно поле за прокси-војна со Русија предводена од САД, Њујорк Тајмс во петокот потврди дека персоналот на ЦИА е на терен. и командува со војната.

 

Од Њујорк Тајмс, „Мрежата командоси го координира протокот на оружје во Украина, велат официјални лица“:

Додека руските трупи ја продолжуваат својата кампања за окупација на источна Украина, способноста на нацијата да се спротивстави на нападот зависи повеќе од кога и да е од помошта на САД и нивните сојузници – вклучително и тајна мрежа на командоси и шпиони кои брзаат да обезбедат оружје, разузнавачки информации и обука. европски претставници.

Голем дел од оваа работа се одвива надвор од Украина, на пример во базите во Германија, Франција и Британија. Но, дури и откако администрацијата на Бајден рече дека нема да распореди американски војници во Украина, дел од персоналот на ЦИА продолжи да работи тајно во земјата, главно во главниот град Киев, управувајќи со голем дел од огромното количество разузнавачки информации што САД го споделуваат со украинските сили, според на наводите.актуелни и поранешни функционери.