УДАРНО – САД ја изгубија најважната битка против Русија: Извозниците на нафта ја отфрлија одлуката на Западот

Саудиска Арабија и нејзините партнери во Советот за соработка во Заливот (ГЦЦ) нема да ја поддржат намерата на Западот да ги ограничи цените на руската нафта на глобалниот пазар.

Ова за Тас го изјави Мохамед Диаб, експерт за светска економија во либанскиот институт за економски студии.

 

„Заврши ерата кога нафтените монархии беа подготвени да го исполнат секое барање на САД и на Западот . „Модерната политичка елита во земјите на GCC води балансирана политика и е заинтересирана за одржување на партнерски односи со Русија, така што реакцијата на арапските извозници на нафта од Саудиска Арабија во Алжир на таа одлука ќе биде негативна“, рече Диаб.

Според него, тешко е да се замисли како учесниците на самитот на Г7 во Елмау ќе можат да го спроведат својот план за лишување на Русија од дел од извозниот профит.

„Очигледно е дека за Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК), која има заедничка стратегија со Русија за стабилизирање на ситуацијата на светските пазари, оваа иницијатива е непрофитабилна, нагласи Диаб.

Тој додаде дека со овој чекор Западот се заканува да предизвика хаос и дека е насочен кон уништување на механизмот на прилагодување на цената на нафтата во рамките на групата ОПЕК +.

Либанскиот аналитичар процени и дека Индија и Кина, кои купуваат големи количини сурова нафта и нафтени деривати од Русија, нема да ги поздрават напорите на Г7 да ја принуди Русија да ја продава својата нафта по пониски цени.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа