Хитлер се повампирува! ГЕРМАНИЈА: Подготвени сме да испратиме 15.000 војници

Германија ќе учествува со дополнителни 15.000 војници во планираното зајакнување на единицата за брза интервенција на НАТО, најави министерката за одбрана Кристине Ламбрехт.

„Германија е подготвена да даде свој придонес. Веќе објавивме дека сме подготвени да испратиме дивизија, односно 15.000 војници“, објасни таа.

 

Дополнително, Германија ќе придонесе за опремата, со околу 35 борбени авиони и 20 бродови.

Ламбрехт најави и дека Германија ќе и испорача на Украина уште три тенковски хаубици.

НАТО во понеделникот објави дека ќе ја зајакне единицата за брза интервенција и дека ќе го зголеми бројот на војници за 40.000, на повеќе од 300.000.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа