ТЕКТОНИЧКИ УДАР! НАТО ДОНЕСЕ НОВА ДЕКЛАРАЦИЈА: Русија прогласи директна закана за безбедноста на сојузниците!

Стратешкиот концепт на НАТО е клучен документ на Алијансата

На самитот во Мадрид лидерите на НАТО усвоија нов стратешки концепт на Алијансата до 2030 година, според кој Русија беше прогласена за „директна закана за безбедноста“.

– Русија претставува главна и директна закана за безбедноста на сојузниците кога станува збор за мирот и стабилноста во евроатлантската зона – се наведува во документот.

Беше усвоено дека:

– НАТО сака да одржува комуникација со Русија за да ги намали ризиците, но повеќе не ја смета Москва за свој партнер;
– Силите на НАТО на исток ќе се зајакнат: осум баталјони ќе станат бригади, а силите за реакција ќе се зголемат од 40 на 300 илјади војници;
– НАТО не се стреми кон конфронтација и не претставува закана за Русија, но ги подобрува своите капацитети за да го заузда;
– НАТО планира да ја зајакне соработката со партнерите во Индискиот и Тихиот Океан;
– Проширувањето на НАТО е историски успех на Алијансата;
– Членките на НАТО се согласија да ги зголемат своите воени буџети за повеќе од 2 отсто од бруто домашниот производ;
– Алијансата смета дека своја најголема безбедносна гаранција е стратешката нуклеарна сила, особено на САД;
– Зближувањето на Кина и Русија е спротивно на интересите на Алијансата;
– Кина се обидува да го поткопа постоечкиот светски поредок, контролирајќи ја светската логистика и економија;
– Лидерите на НАТО официјално ги поканија Шведска и Финска да се приклучат на Северноатлантската алијанса;
– Беше одобрен пакет помош за Украина, кој вклучува: модернизација на одбранбената индустрија на земјата, забрзување на испораките на несмртоносно оружје за Киев и зголемување на сајбер заштитата;
– Одлучено е да се зајакне политичката и практичната поддршка на Грузија, Молдавија и другите партнери.

Претходно, генералниот секретар на Северноатлантската алијанса , Јенс Столтенберг , објасни дека новиот концепт го зема предвид фактот дека „светот драматично се промени по усвојувањето на претходниот документ во Лисабон во 2010 година. НАТО не претставува закана за Русија“.

Претходниот концепт зборува за намерите да се развие стратешко партнерство со Русија во области како што се контролата на оружјето, борбата против тероризмот и трговијата со дрога.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа