„ПОРАДИ ПУТИН ЗАПАДНИТЕ ЛИДЕРСКИ ИМААТ СРЦЕВ НАПАД“ На Русите им е преку глава: 100% од овој дел од Европа ќе го покриеме со ракети

160
На руската државна телевизија на Западот речиси секојдневно му се заканува уништување. Му се закануваше потопување на Велика Британија и нуклеарно уништување на САД.

На телевизијата „Русија 1“, водителот Владимир Соловјов изјави дека Русија користи само 18 отсто од својата армија во Украина и дека е подготвена за конфликт со НАТО доколку е потребно.

Во емисијата учествуваше Андреј Гуруљов, заменик-претседател на Думата и поранешен заменик командант на рускиот јужен воен округ. Тој се пофали дека нуклеарната способност на Русија значи дека таа може да уништи се што и се заканува на територијата на Русија.

Тој рече и дека Русија треба да го пробие коридорот од Санкт Петербург покрај брегот на Балтичкото Море.

– Дури тогаш ќе имаме нормално снабдување на Калининград – додаде тој.

Водачот Соловјов и гостинот Гуруљов потоа преминаа на темата нуклеарно оружје.

Домаќин: Западните лидери имале срцев удар

Соловјов рече дека политичките лидери на Запад „доживеале срцев удар“ кога белорускиот претседател Александар Лукашенко и рускиот колега Владимир Путин разговарале за ракетните формации Искандер и авионите Сухој.