ОРУЖЈЕТО ЗАМЕНЕТО СО МЕТЛА И ЛОПАТА: Поранешниот командант на украинските маринци од Азовстал фотографиран во заробеништво (ФОТО/ВИДЕО)

45
За време на руската инвазија на Украина во 2022 година, како еден од командантите на 36-та поморска бригада, учествувал во битката за Мариупол.

Заробениот поранешен командант на 36-та бригада на украинските маринци , Сергеј Волински, познат по прекарот Волин, кој се предаде со своите војници на 20 мај во Мариупол, е во руско заробеништво. Тој е, како што може да се види на фотографиите на социјалните мрежи, фотографиран како во едната рака држи лопата, а во другата метла. Ова се веројатно вообичаени секојдневни активности во заробеништво.

За време на руската инвазија на Украина во 2022 година, како еден од командантите на 36-та поморска бригада, учествувал во битката за Мариупол.

На 13 април 2022 година, дел од 36-та бригада под команда на Сергиј Волински успешно се поврза со неонацистичкиот полк Азов за да продолжи заедничкиот отпор на територијата на челичарницата Азовстаљ. 

азовстал

азовстал
Фото: Profimedia

Сергеј Волински стана познат откако се обиде да стапи во контакт со светските лидери директно од подземјето „Азовстал“.

На 20 април 2022 година, тој им се обрати на Џо Бајден, Реџеп Таип Ердоган, Борис Џонсон и Владимир Зеленски со барање да се прекине блокадата на Мариупол со цел да се евакуира цивилното население, вклучително и деца, ранети и мртви, кои се наоѓаат во бункерите на опколената фабрика за челик Азовстал.

Во последните денови од опсадата на фабриката „Азовстаљ“ војниците на вооружените сили на Украина и милитантите на екстремистичките баталјони беа во тешка ситуација, бидејќи немаше муниција, вода и лекови.

– Остана малку муниција, имаше потешкотии со вода и храна, опрема. Борбениот дух на војниците беше лош, имаше многу ранети и загинати. Русија беше супериорна во авијацијата, артилерија, оклопни возила, тенкови и жива сила. Бевме целосно опкружени, тоа беше проблемот –  рече Волински.