Норвешка удри и по Русија – Москва се заканува со одмазда

127

Русија денеска објави дека ограничувањата, кои ги воведе Норвешка, го оневозможуваат транспортот на стока до руските населби на арктичкиот остров Свалбард.

Таа се закани и со неодредени „одмазднички мерки“ во случај Осло да не го реши случајот.

 

Свалбард, архипелаг меѓу северниот брег на Норвешка и Северниот пол, припаѓа на Норвешка, но Русија има право да ги експлоатира природните ресурси според договорот потпишан во 1920 година, а некои делови од архипелагот се населени претежно со Руси. Норвешка, која не е членка на Европската унија, но ги применува своите санкции против Русија, рече дека санкциите нема да се однесуваат на поморскиот транспорт на стоки до Свалбард.

Сепак, голем дел од товарот наменет за руските населби прво поминува низ контролен пункт во родната Норвешка, која пак е затворена за стоки на списокот со санкции.

Тие го поканија норвешкиот дипломат на интервју

Руското Министерство за надворешни работи го повика норвешкиот дипломат да разговара за ограничувањата, кои, како што се вели, го нарушиле снабдувањето со критичните резерви, вклучително и храна и медицинска опрема.

 

Москва ја нарече ситуацијата „неприфатлива“ и предупреди дека „непријателската“ акција против Русија ќе доведе до „одмазда“. Норвешкото Министерство за надворешни работи не беше веднаш достапно за коментар.

Русија се соочи со санкции кои го ограничуваат транспортот на нејзината стока низ Европа по инвазијата на Украина во февруари.

Оваа недела, Литванија почна да воведува санкции за дел од стоките што Русија ги транспортира со железница до регионот Калининград, руска ексклава во Балтичкото Море.

Русија, која своите операции во Украина ги нарекува „специјална воена операција“, тврди дека ограничувањата значат „блокада“ и вети бескрајна одмазда.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа