КЕДМИ: Ако се случи ова, Русија официјално ќе и објави војна на Украина – Тогаш се ќе биде поинаку

405

Воено-политичкиот експерт Јаков Кедми изјави која би можела да биде вистинската причина за официјалното објавување војна на Русија на Украина.

Познатиот политиколог, воен експерт и поранешен шеф на израелската автохтона служба Јаков Кедми ја коментираше веројатноста Киев да ја исполни својата долгогодишна закана да го уништи мостот на Крим.

 

Според експертот, таквата закана е сосема реална и апсолутно не вреди да се смета за само неосновано заплашување.

Другата работа, како што нагласува експертот, е дека украинскиот обид да удри во мостот тешко дека ќе предизвика сериозни оштетувања на овој стратешки објект, кој по секоја веројатност е многу добро чуван, покриен и заштитен.

„Можеби ќе се обидат да шутираат. Но, со правилна одбрана нема да можат да направат штета“, вели Јаков Кедми.

Тој истакна дека по таков државен удар, без оглед на степенот на оштетување на мостот и успехот на нападот, Украина многу веројатно може да очекува многу сериозни воени и политички последици.

Џејкоб Кедми посочи дека нападот на мостот на Крим може да биде причина за ненадејниот прекин на руската специјална операција и официјалното прогласување на воена состојба на Украина.

 

„Резултатот може да биде објавување војна на Украина“, рече експертот.

После тоа, како што забележува политикологот, руските трупи ќе нанесат разорни ракетни напади на сите точки на контрола и моќ, веројатно вклучувајќи ја и канцеларијата на Владимир Зеленски во Киев.

Исто така, според Јаков Кедми, вооружените сили на Руската Федерација можат да уништат голем број клучни објекти на главната украинска инфраструктура кои руската команда претходно не ги сметала за воени цели.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа