ШЕКЛЕР: Доаѓаат 4 нови соеви од Африка, кој не се вакцинирал сигурно ќе се зарази

Ветеринарот, корона хистеричен и некој кој е одговорен за безброј дезинформации кои предизвикаа паника кај народот, Миланко Шеклер, денеска изјави дека се појавил нов вид корона – БА.5, но дека смртноста не е зголемена, па затоа нема причина. да се грижиш.

 

„Тоа е нов вид на омикрон и ништо значајно нема да се промени во клиничката слика. „Преносливоста можеби е дури и малку повисока од варијантата што ја имавме во јануари, но смртноста не е зголемена, така што нема причина за грижа“, изјави Шеклер за РТС.

Тој додаде дека некој што претходно не ја преболел круната или не се вакцинирал сигурно ќе се зарази.

Шеклер објасни дека има зголемување на бројот на новозаразени бидејќи поминало многу време од вакцинацијата, за некои дури и една година.

Тој рече дека сојот омикрон има пет варијанти и дека првата во Србија била доминантна во јануари, но дека уште четири нови соеви доаѓаат од Африка.

ZeroDot

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа