РУСИТЕ ГО КИДНАПИРАА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КЕРСОН? Итно повикаа Градскиот совет и неговиот советник

Руските сили наводно го киднапирале градоначалникот на Херсон, Игор Коликаев, а потоа ја пребарале неговата канцеларија, тврди неговата советничка Халина Љашевска.

Во соопштението на Фејсбук страницата на градскиот совет на Керсон се наведува и дека припадници на руската армија наводно го киднапирале градоначалникот на Херсон, Игор Коликаев , пренесува Yahoo News.

– Засега ништо не се знае каде се наоѓа – се наведува во пораката.

Советникот на градоначалникот го потврди киднапирањето за Киев Индепендент и Украинска Правда.

Керсон е главен град на истоимениот регион и пред војната имал околу 300.000 жители.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа