НА ГРАНИЦИТЕ НА РУСИЈА ПОВЕЌЕ ОД 9,5 ИЛЈАДИ ВОЈНИЦИ НА НАТО: Алијансата го подготвува најголемото воено распоредување од крајот на Студената војна

Вкупниот број на сите осум баталјонски групи на НАТО во близина на границата со Русија во моментов изнесува над 9,5 илјади луѓе, пренесува ТАСС, повикувајќи се на документот што беше дистрибуиран пред самитот на алијансата во Мадрид.

Се наведува дека има 1.887 луѓе во Латвија, 968 во Бугарија, 1.430 во Естонија, 900 во Унгарија, 1.631 во Литванија, 1.033 во Полска, 1.148 во Романија и 643 во Словачка .

Претходно, помошникот на американскиот претседател за национална безбедност, Џејк Саливан , изјави дека Вашингтон има намера да објави зголемување на бројот на своите ракетни уништувачи со седиште во базата Рота во Шпанија . 

Шпанскиот весник Ел Паис напиша дека НАТО е подготвен на самитот во Мадрид да одлучи за најголемото воено распоредување од крајот на Студената војна .

БОНУС ВИДЕО : Страшни сцени: Истече плин во Јордан – повредени над 100 луѓе

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа