НАЈБЛИСКИТЕ СОРАБОТНИЦИ НА БАЈДЕН САКААТ ДА СЕ ОТКАЖАТ ОД УКРАИНА? „Зеленски нема да врати територија од Русија, мора да ги намали очекувањата“

Претставниците на Белата куќа ја губат довербата дека Украина некогаш ќе може да ја врати целата земја што ја изгуби од Русија во последните четири месеци од војната, изјавија американските власти за Си-Ен-Ен, дури и со потешко и пософистицирано оружје, планираат САД и нивните сојузници. да испрати.

Советниците на претседателот Џо Бајден започнаа внатрешна дебата за тоа како и дали украинскиот претседател Володимир Зеленски треба да ја промени својата дефиниција за „победата“ на Украина – прилагодувајќи се на можноста неговата земја да се намалила неповратно.

Американските власти изјавија за Си-Ен-Ен дека оваа попесимистичка проценка не значи дека САД планираат да извршат притисок врз Украина да направи какви било формални територијални отстапки кон Русија со цел да се стави крај на војната. Исто така, постои надеж дека украинските сили ќе можат да вратат значителни делови од територијата во веројатна контраофанзива подоцна оваа година.

Помошник на Конгресот, запознаен со размислувањата, изјави за Си-Ен-Ен дека помалата украинска држава не е неизбежна.

– Дали Украина ќе може да ги врати овие територии во голема мера, ако не и целосно, зависи од тоа колкава поддршка ќе им дадеме – рече асистентот. Тој истакна дека Украина официјално побарала најмалку 48 повеќекратни ракетни системи од Соединетите држави, но дека до денес Пентагон вети само осум.

И не се сите во администрацијата толку загрижени – некои веруваат дека украинските сили повторно би можеле да им пркосат на очекувањата, како што направија во раните денови од војната кога го одбија рускиот напредок кон украинскиот главен град Киев. Советникот за национална безбедност Џејк Саливан остана многу ангажиран со неговите украински колеги и помина со часови на телефон минатата недела разговарајќи за напорите на Украина да ја врати територијата со началникот на украинската одбрана и началникот на Здружениот Генералштаб, генерал Марк Мили, изјавија официјални лица запознаени со повикот на Си-Ен-Ен.

Растечкиот песимизам доаѓа додека Бајден се среќава со сојузниците на САД во Европа, каде што ќе се обиде да пренесе сила и оптимизам за траекторијата на војната додека ги собира лидерите да останат посветени на вооружување и поддршка на Украина во средината на брутална борба.

– Мораме да останеме заедно. Путин уште од почетокот сметаше на тоа дека НАТО и Г7 некако ќе се распаднат, но ние не го сторивме и нема – рече Бајден во неделата на самитот на Г7 во Баварија. Алпите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа