ИЗВРШЕН НАПАД НА ЛИСИЧАНСК: Русите напредуваат во јужните предградија, Украинците масовно бегаат кон Киев (ФОТО/ВИДЕО)

Руските сили напаѓаат во правец на Лисичанск, особено јужните предградија и нафтената рафинерија, соопшти утринава Генералштабот на Украина.

Се наведува дека руските војници, освен минофрлачи и топови, извршиле и воздушни напади во областите на одредени населени места, пренесува Интерфакс Украина.

Се додава дека руските сили извршуваат напади во правец на Харков и Славјанск и дека главните напори се насочени кон продолжување на офанзивата во правец Изум – Славјанск.

Украинските воени групи се обидуваат да го напуштат Лисичанск, изјави денеска амбасадорот на самопрогласената Луганска народна република во Русија, Родион Мирошник.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа