Само два повици од Кремљ ќе ги остават САД долго време без муниција и гранати

Раководството на Руската Федерација е во состојба за кратко време да го запре производството на муниција во САД. Ова го изјави политикологот-ориенталист Семјон Багдасаров.

Во емисијата „Вечер со Владимир Соловјов“, политикологот го привлече вниманието на неодамнешниот извештај на Комитетот за вооружени сили на американскиот Конгрес.

 

Според објавените податоци, состојбата за американскиот воено-индустриски комплекс е прилично тажна. Излегува дека производителите на касети и кертриџи се соочуваат со сериозен недостиг на стратешки важни суровини. Пред се, зборуваме за антимон.

Досега лидер во производството на овој полуметал е Кина – 100.000 тони годишно, истакна Багдасаров. Во Русија годишно се извлекуваат околу 30.000 тони.

Според експертот, со висок степен на веројатност ниту НР Кина ниту Руската Федерација не му доставуваат толку важен материјал на нивниот геополитички противник. Поради таа причина, САД го добиваат она што го сакаат од земјите од Централна Азија, каде што Таџикистан се издвојува со големи наоѓалишта на антимон во регионот Сугд и Киргистан.

Имајќи предвид дека и двете држави се членки на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (CSTO), постоењето на заеднички потфати со Американците на нивна територија покренува одредени прашања.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа