Османи: Ако државата се нарекува Северна Македонија жителите ќе бидат северномакедонци

934Министерот за надворешни работи Бујар Османи во синоќешното гостување во емисијата „10 Минути“ застана во првите одбранбени редови на францускиот претседател, Емануел Макрон, откако македонскиот народ го ослови како „Северномакедонци“.

Министерот вели дека Макрон во изјавата немал никаква лоша намера иако придавката ја има употребено во повеќе од еден наврат, а потоа изјави:

Вообичаено, какво е името на земјата, така се нарекуваат и жителите. За нас е специфично. И додека да стигне таа информација до францускиот претседател во услови кога он ја води целата ЕУ, се разбира дека е потешко.

Како дел од владеачката коалиција министерот е свесен за јавното ветување дадено со потпишувањето на Преспанскиот договор дека придавки од таков тип нема да се употребуваат и строго ќе се осудуваат, но за жал секојдневно сме сведоци на спротивното и таквите изјави никогаш не биле осудувани.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа