„ВЛАДИМИРЕ ПУТИН, НИЕ СЕГА ЌЕ ГО ОКУПИРАМЕ КАЛИНИНГРАД“ Латвија најави конфискација на руската енклава на Балтикот

Поранешниот министер за внатрешни работи на Летонија, Марис Гулбис, најави подготвеност на Европа и НАТО да го „одземат“ Калининград од Русија, пренесува РИА Новости.

Според него, ограничувањето на транзитот кон Калининградската област е првиот чекор на ЕУ и Северноатлантската алијанса за отсекување на Калининград од Руската Федерација.

-Почнав да мислам дека Европа многу добро разбира што прави. Литванците сè уште подобро разбраа. Мислам дека е испратен јасен сигнал до Русите – ако се правите важни, ќе го окупираме Кенигсберг (поранешното име на Калининград) – изјави поранешниот министер на ТВ24.

Тој исто така изрази мислење дека сегашните лидери на западните земји се „премногу меки“  во споредба со Винстон Черчил и Роналд Реган . Покрај тоа, Гулбис смета дека американскиот претседател Џо Бајден треба, поради војната во Украина, да му се обрати на рускиот претседател Владимир Путин со изјавата: „Владимир, сега го окупираме Калининград “ .

Претходно, канадскиот весник „Глоуб енд мејл“ напиша дека, во услови на растечки тензии меѓу НАТО и Руската Федерација, регионот Калининград може да стане критичен центар.

Изданието истакна дека, од една страна, регионот меѓу Полска и балтичките земји е ранлив, а од друга страна, може да стане руска авангарда во срцето на Европа. Во моментов, Балтичката флота на Русија е стационирана во Калининград, а регионот има модерно оружје.

На 18 јуни, литванските железници го запреа транзитот на серија стоки до Калининград, кои беа под санкциите на ЕУ.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа