РУСИTE ЛИКВИДИРАЛЕ НОВИ 80 ПЛАТЕНИЦИ : Еве колку има од Македонија

862
Руското Министерство за одбрана соопшти дека повеќе од 80 странски борци од Полска загинале во ракетен напад на руската армија врз фабриката „Мегатек“ во Константиновка.

– Осумдесет полски платеници, 20 оклопни борбени возила и осум повеќецевни ракетни фрлачи „Град“ се уништени во удари со високопрецизно оружје на руските воздухопловно-космички сили врз објектите на фабриката за цинк „Мегатек“ во селото Константиновка. во Доњецката Народна Република – се вели во соопштението на РИА Новости.

Русите тврдат дека дневно се убиваат повеќе од 300 украински и странски борци во областа Николаев и дека секој ден се уништуваат 35 единици тешко оружје .

БОНУС ВИДЕО : Украински беспилотни летала ноќе „ловат“ руски војници