ОРГИНАЛНА ЗАКАНА : Ако дојде до нова светска војна, прво ќе пукаме во овој европски град! ВИДЕО

578

Пратеникот од Думата предупреди дека британската престолнина ќе биде првата цел на бомбардери, доколку избие нова светска војна.Андреј Гуруљов изјави дека конфликтот во Украина може да прерасне во глобална војна по одлуката на Литванија, која е членка на НАТО, да го блокира транзитот на стока во руската ексклава Калининград.

Гуруљов рече дека единствениот начин да се запре блокадата е ако Русија ги нападне земјите на НАТО, што би предизвикало клаузула 5 од Северноатлантскиот договор и со тоа потешка светска војна, пренесуваат британските медиуми.

„Ќе уништиме цела група непријателски вселенски сателити во првата воздушна операција“, рече тој во интервју за рускиот Канал 1. „Нема да ни е грижа дали се американски или британски, бидејќи сите ќе ги сметаме за сателити на НАТО. тој додаде.

„Тогаш ќе го уништиме целиот систем за противракетна одбрана, 100 отсто насекаде. Трето, сигурно нема да почнеме од Варшава, Париз или Берлин. Прв на удар ќе биде Лондон“, рече Гуруљов.

Член на парламентарната комисија за одбрана додаде дека „кристално е јасно дека заканата за светот доаѓа од англосаксонците“.

„Како дел од операцијата за уништување на критичните градови, Западна Европа ќе остане без струја. Целото снабдување со електрична енергија ќе биде прекинато и во третата фаза ќе видиме што ќе и кажат САД на Западна Европа за продолжување на борбата против студот, без струја и храна“, рече тој.

„Се прашувам како тие (САД) ќе успеат да останат настрана. Ова е груб план и намерно испуштам некои моменти бидејќи за нив не се зборува на телевизија“, рече тој.

Гуруљов ги отфрли плановите за кои се залагаа други руски експерти за преземање на коридорот Сувалки преку Литванија, за снабдување на Калининград, кој се наоѓа меѓу земјите на НАТО Полска и Литванија.

Тој ја гледа таквата стратегија како замка на Западот бидејќи војската на Путин би била придружувана од војници на НАТО од две страни.

„Желбата на нашите западни партнери е да го исчистат коридорот Сувалковски“, рече тој.

Неговата стратегија е главниот град на Литванија да го врати својот поранешен идентитет како Вилнус, а главниот град на Естонија, Талин, повторно да стане Ревал.

„Ние мирно го враќаме Вилнус во Вилнус, запомнете што е Ревал (империјалното име на Талин) и го ослободивме десното балтичко крило, за да не се грижиме дали ќе бидеме погодени одзади“, рече тој. Невозможно е да се разбере коридор [низ Литванија]“, рече тој.

„Но, ако Западот одлучи да го блокира Калининградскиот регион, ќе биде донесена одлука да се спроведе стратешка операција за негово деблокирање… Ако почнеме да работиме, ќе работиме како што треба. Се ќе се расчисти, бидејќи зошто да го оставиме непријателот зад себе ?” Тој рече.

Гуруљов е поранешен заменик командант на Јужниот воен округ на Русија. Тој служел со руските сили во Сирија. САД го санкционираа поради неговите блиски врски со Путин. Во февруари, тој наводно бил слушнат на пресретнат повик како им наредува на подредените да ги запалат домовите на Украинците откако семејствата го исфрлиле на улица.