РУСИТЕ ОКУПИЈА КЛУЧЕН ГРАД ВО УКРАИНА! Војниците добија наредба: „Повлечете се!

Украинските сили почнаа да се повлекуваат од Северодонецк, но во градот се уште има украински борци и операцијата за повлекување може да потрае неколку дена, изјави шефот на воената управа на тој клучен град Роман Власенко.

– Украинската војска засега се уште е во Северодонецк. Повлекувањето започна, но таму има многу единици, така што мислам дека повлекувањето ќе трае неколку дена – изјави Власенко, кој не кажа каде ќе се повлечат Украинците.

Тој додаде дека 568 цивили се уште се во хемиската фабрика Азот во Северодонецк.

„Тие ќе можат да се евакуираат веднаш штом ќе заврши гранатирањето, но само на окупираната територија“, рече тој.

Да потсетиме, руските сили се обидуваат да го опколат градот Лисичанск во источна Украина и да ги интензивираат нападите врз неговиот збратимен град Северодонецк со цел да воспостават целосна контрола над нив, соопшти денеска портпаролот на украинското Министерство за одбрана, Олександар Мотузјаник. .

Гувернерот на регионот во кој се наоѓа Северодоњецк претходно изјави дека украинските војници „ќе мора да бидат повлечени“ од тој град и дека добиле наредба да заземат нови позиции, пренесува Ројтерс.

Мотузјаник одби да ја коментира изјавата на гувернерот и на прес-конференција во Киев ги информираше новинарите дека информацијата е доверлива, наведува британската агенција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа