Кадиров: Украинската армија е деморализирана и изневерена, тоа е група гладни и болни луѓе

Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров, објави дека речиси сите населени места во околината на Северодонецк и Лисичанск се или ослободени или опколени.
Кадиров објаснува како украинската армија била деморализирана и предадена од главната команда. Тоа не е војска, туку група гладни и болни луѓе, посочува Рамзан Кадиров.

 

„Во правец на Луганск успешно работат борците на специјалниот одред Ахмат и народната милиција на Народноослободителната војска. Речиси сите населби во околината на Северодонецк и Лисичанск биле или ослободени од нацистите или биле доведени во рингот. Една од овие населби е Вороново, од каде речиси ползејќи се обидуваат да побегнат украинските војници на првата чета на 74 баталјон“, напиша Кадиров на Телеграма.

Кадиров додаде дека украинските војници снимиле видео порака во која се жалат на нивната команда и услови.

„Дојдовме овде со пушки и 10 дена сме без комуникација, живееме во дувла“… Имаме проблеми со храна, лекови, без вода сме, без артилериска поддршка, без термички апарати… Ранети сме, не гранатираат … Не можеме повеќе да се бориме… „Се чини дека нашата команда сака да се ослободи од нас… Согласете се со раководството на баталјонот“, беше цитиран Кадиров.

 

Тој напомена дека се што е кажано ги потврдува неговите зборови дека раководството на Украина го уништува сопствениот народ.

Војниците навистина се користат како топовско месо, а военото раководство не се труди да им обезбеди барем вода за пиење. Тоа не се борци, не војска, туку деморализирана група гладни и болни луѓе. Ова е патетична глетка – додаде Кадир о с.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа