„ЕУ И НАТО ФОРМИРААТ БЛОК ЗА ВОЈНА СО РУСИЈА“ Лавров шокиран: Модерна коалиција за конфликт

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека се чини дека Европската унија и НАТО формираат блок за водење војна со Русија.

– Се разбира, реално ќе го гледаме однесувањето на Европската унија и ќе ги следиме вистинските чекори што ги презема – рече Лавров на прес-конференцијата со неговиот азербејџански колега.

Лавров нагласува дека Москва се сомнева дека сегашната „русофобична“ атмосфера внатре во блокот или ќе се смири или ќе исчезне во догледна иднина.

Споредувајќи го тоа со однесувањето на Адолф Хитлер во Втората светска војна, Лавров тврди дека „Европската унија заедно со НАТО собира модерна коалиција за конфликт и на крајот војна со Руската Федерација“.

Ваквиот став на шефицата на руската дипломатија доаѓа во време на напорите на Шведска и Финска да се приклучат на НАТО , како и актуелната одлука на ЕУ на Украина и на Молдавија да им даде статус на кандидати за влез во блокот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа