Германија предупредува дека целата индустрија може да запре поради недостиг на гас

Германија може да биде принудена да затвори цели индустриски сектори доколку има недостиг на природен гас низ целата земја, изјави денеска министерот за економија Роберт Хабек за Der Spiegel.

 

„Сите фабрички активности ќе бидат суспендирани. Тоа ќе биде катастрофа за некои индустрии. И не зборуваме за два дена или недели, туку за долг временски период. „Зборуваме за луѓе кои ќе ги загубат своите работни места и региони кои ќе изгубат цели индустриски комплекси“, рече Хабек.

Министерот, сепак, инсистираше на тоа дека Германците се обединети во соочувањето со овие тешкотии, дека ги поддржуваат антируските санкции и дека се подготвени да издржат одреден степен на тешкотии.

Претходно оваа недела, Хабек рече дека намалувањето на испораките на руски гас за Германија ја покажува ефикасноста на западните санкции и тврдеше дека ограничувањата на ЕУ за стоки и услуги за Москва ја спречуваат Русија да ги користи парите добиени од продажбата на енергија.

 

Минатата недела протокот на гас преку гасоводот Северен тек од Русија до Германија беше намален за дури 60 отсто. Рускиот енергетски гигант Газпром рече дека тоа се должи на технички проблеми кои произлегуваат од западните санкции.

Според Газпром, германскиот снабдувач на опрема Сименс енерџи не ги вратил навреме пумпните единици за гас во компресорските станици.

Поправените турбини за рускиот гасовод во моментов се заглавени во објект за одржување во Канада и не се ослободуваат поради санкциите на Отава против Русија. Сименс соопшти дека Германија и Канада бараат решение.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа