„ПРОФИТИТЕ СЕ ОГРОМНИ, КАКО БЕЛГИЈА И ХОЛАНДИЈА ЗАЕДНО“ Западни медиуми: Русија победи!

Германската телевизија го признава она што станува се поочигледно: Западот негира дека Русија речиси го добила воениот конфликт со Украина.

Гостинот на германското ток-шоу „Мајшбергер“ изјави дека европските лидери се понижуваат на светската сцена додека продолжуваат да ја разгоруваат војната во Украина против Русија, која повеќе не може да се победи.

– Се плашам дека сега сме соочени со ситуација во која треба да се соочиме со една непријатна вистина, а  тоа е дека Русија победи во оваа војна – изјави минатата недела новинарот Волфрам Вајмер. 

– Сега нашата канцеларка работи со овој јазичен шаблон –  Русија  не смее да победи во оваа војна. Украина мора да победи – продолжи Вајмер.

– Само се прашувам каде води тоа политички, бидејќи Русија практично го освои Донбас и тоа ќе го видиме за само неколку дена. Добивките во областа се огромни, приближно исто толку големи колку Холандија и Белгија заедно. Има копнена врска со Крим. Како Русија треба да ја изгуби оваа војна сега?

Вајмер понатаму рече дека  Украина  нема сила воена да се бори против Русија, и покрај тоа што добива милијарди долари во оружје и помош од Западот, и дека Русија „исто така ја добива меѓународната игра на санкции“.

– Кинезите соработуваат со Русија, Индијците прават бизнис како никогаш досега со Русија, важните земји во подем како Бразил и Јужна Африка го напуштија Западот – а федералната канцеларка имаше патување во Јужна Африка, засрамена на отворена сцена. не сакаат санкции. Тие дури и не сакаат да зборуваат за војна за агресија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа