„ПРЕНЕСЕТЕ ЈА НАШАТА БЛАГОДАРНОСТ НА МАКРОН“ Русите заплениле француско оружје, па рекле: Вашата опрема е така-така, не е како нашата (ФОТО)

1,071
Русите заплениле француско оружје и се заблагодаруваат за „донацијата“

Уралвангонзавод (УВЗ, дел од државната корпорација Ростек) му се заблагодари на францускиот претседател Емануел Макрон за испорачаната самоодна артилерија (АЦС) Цезар, која на крајот беше запленета од руските вооружени сили , пренесува Телеграмскиот канал УВЗ.

Претходно францускиот политичар Режис Кастелнау на својот канал Телеграм напиша дека оружјето што го испорача Франција е заробено од руските вооружени сили во добра состојба и испратено во УВЗ на проучување.

– Добро попладне, господине Сај. Ве молиме да му ја пренесете на претседателот Макрон нашата благодарност за донираните самоодни пиштоли. Опремата е, се разбира, така-така… Не е како нашиот MSTA-S! Но, сепак, тоа ќе ни се најде во домаќинството. Испратете повеќе – да анализираме – ваков коментар од УВЗ остана на телеграмскиот канал на францускиот политичар. Уралвагонзавод објави скриншот од објавата на Кастелно и неговиот коментар на каналот Телеграм.

Повеќе вести за настаните во Украина прочитајте ТУКА .

БОНУС ВИДЕО: Украински беспилотни летала „ловат“ руски војници ноќе