„НЕ ЈА ПОТЦЕНУВАЈТЕ РУСКАТА ВОЈСКА“ Премиерот на НАТО го предупреди светот: Три пати ја направивме истата грешка …

186
Естонскиот премиер Каја Калас рече дека Западот не треба да ги потценува руските воени капацитети во Украина и дека Москва е на долг рок, бидејќи војната влегува во петтиот месец.

– Слушнав разговори дека веќе нема закани бидејќи се исцрпени. Не, тие не се. Имаат уште многу војници да дојдат. Тие не ги бројат животите што ги губат. Не ја бројат артилеријата што ја изгубија таму. Така што мислам дека не треба да ги потценуваме на долг рок за да продолжиме вака – рече Калас во коментар за руската армија која не успеа да го освои Киев во раната фаза од војната и сега е фокусирана на операциите во Донбас. .

Во интервју за Асошиејтед прес, премиерот на Естонија рече дека Европа треба да се погрижи оние кои извршиле воени злосторства и се обиделе за геноцид во овој конфликт да бидат кривично гонети.

Таа истакна дека рускиот претседател Владимир Путин ја избегнал казната поради анексијата на полуостровот Крим во 2014 година и поддршката за бунтот во регионот на Донбас во источна Украина, во кој, како што најави, над 14.000 луѓе загинаа пред почетокот на војната.

Калас го пофали единството што Европа го покажа со казнувањето на Русија за инвазијата што започна на 24 февруари, иако таа рече дека од самиот почеток било јасно дека ќе биде „потешко и потешко“ да се одржи единството со текот на времето, според АП.

– Прво воведовме санкции кои беа релативно лесни. Сега преминуваме на санкции кои се многу построги. Но, досега успеавме да постигнеме единство, дури и ако имаме различни мислења – рече естонскиот премиер, додавајќи дека за Путин тоа единство било „негативно изненадување“.