Дали е ова дел од планот? Американските санкции ја зајакнаа кинеската индустрија за чипови

Кинеската индустрија за чипови расте побрзо од кое било друго место во светот, бидејќи американските санкции го поттикнаа развојот на компонентите на домашното производство, од Huawei до Hikwizh. Според Bloomberg, деветнаесет од 20-те најбрзо растечки компании во индустријата за чипови во последните четири квартали, во просек, доаѓаат од светската економија број два.

 

Лани во исто време ги имало само осум. Овие добавувачи на софтвер за дизајн, процесори и опрема од витално значење за производството на чипови со седиште во Кина, ги зголемуваат приходите неколку пати повеќе од глобалните лидери Taiwan Semiconductor Manufacturing или ASML Holding.

Тој брз раст ги нагласува тензиите меѓу Вашингтон и Пекинг, трансформирајќи ја глобалната индустрија за полупроводници од 550 милијарди долари, сектор кој игра главна улога во сè, од одбраната до појавата на технологии како што е вештачката интелигенција.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа