УДАРНО: Американците распоредија падобранци на 82-та американска воздушнодесантна бригада на границата со Украина

82-та американска воздухопловна бригада била забележана на границата со Украина.

Пентагон тајно распореди падобранци на 82-та воздушно-десантна бригада на САД на полско-украинската граница.

 

Специјализирана е, меѓу другото, за изведување специјални операции, оперативни удари и сл.

Во исто време, по пристигнувањето на американската армија на границата, Пентагон неочекувано објави дека оваа единица ќе ја обучува украинската армија за употреба на ново оружје, иако претходно ја обучуваше украинската армија.

Војската беше обучена од инструктори на американскиот маринци. Ова не ја исклучува можноста дека реално американската војска ќе биде префрлена во Украина, иако целите на тоа се уште не се откриени.

Експертите забележуваат дека обуката на украинската армија за користење на комплексот М142 Химарс е завршена до денес, а имајќи го предвид какво оружје ќе биде доставено до Киев во блиска иднина, нема потреба од обука на украинската армија.

Во врска со ова, се појавија информации дека американските падобранци може да бидат фрлени на територијата на Украина за да учествуваат во непријателствата.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа