ЛЕ ПЕН НОВА ПРЕМИЕРКА НА ФРАНЦИЈА? Ова не се случило во историјата на Франција: Макрон загуби!

Резултатите од парламентарните избори во Франција покажуваат дека моделот на претходната политика, олицетворен во ликот на Емануел Макрон, е на зајдисонце. Второ, велат дека француската политичка сцена е во процес на рекомпонирање и дека ќе има големи тешкотии да функционира.

Вака Милош Јовановиќ, професор на Правниот факултет во Белград, ги коментира резултатите од изборите за француското Народно собрание.

Според него, резултатите донесоа добри вести бидејќи, како што вели, конечно идеологијата се враќа во политиката.

 

Враќање на идеологијата во политиката

„Политиката значи да имате избор, да не сведувате сè на управување со нешто што е дадено, како што покажа Макрон со целокупните политички активности“, објаснува Јовановиќ.

Според нашиот соговорник, бројот на гласачи покажува дека Французите ја изгубиле вербата во политиката, што е значително помало од бројот на воздржани. Правото на глас го искористиле само 46,23 отсто од Французите.

„Кога ја претставувате политиката како менаџмент, кога ја прикажувате како управување со реалноста што не можете да ја промените, а тоа е радиото Макрон, ја негирате суштината на политичкото. Политиката служи за промена на реалноста. Мислам дека дел од француските граѓани се откажаа од идејата дека нешто може да се промени со политиката затоа што самите политичари направија полу-шоу од политиката, и секако направија нешто од тоа што им покажува на граѓаните дека реалноста не може да се промени. Затоа ме радува враќањето на идеологијата и силните идеолошки матрици“, истакнува Јовановиќ.

Идеолошките поделби го спречуваат формирањето на стабилна влада

Според Јовановиќ, безбојната опција на Макрон со 245 мандати, наспроти идеолошки поделената левичарска НУПЕС, Жан-Лук Меланшон (131 мандат), 89 пратеници на Националното собрание Марин Ле Пен и 61 пратеник на умерените десничарски републиканци ќе создаваат потешкотии во функционирањето.

 

Републиканците можеби ќе можат да ја поддржат коалицијата на Макрон „Заедно“, но тоа би била комплицирана коалиција, бидејќи опцијата на Макрон има и елементи на левицата во своите постапки.

Поради нивните идеолошки ставови, цврстата левица на Меланш и цврстата десница на Ле Пен не можат да влезат во коалиции со Макрон, ниту меѓусебно. Тие не можат меѓу себе, прво поради помалиот број потребен за формирање мнозинство; второ, нивните идеолошки разлики се толку длабоки што е невозможна секоја помисла за коалицирање на овие два политички блока.

„Сето ова, многу веројатно, ќе доведе до одреден вид на нестабилност, што ме прави малку среќен, бидејќи многу прашања не се решени, бидејќи Франција одамна не е Франција, бидејќи сè, од украинската криза до економијата. е решено на многу чуден начин.“ И добро е да се слушнат различни ставови кои навистина ќе бидат – реални политички ставови, кои не се слушнаа во таа „хермафродитна“ варијанта на француската политика во последните неколку години“, категорично се наведува. Јовановиќ.

На која адреса прва ќе чукне Макрон

Прашањето како да се формира влада во таква констелација сили во Националното собрание е прашање за Емануел Макрон и премиерот Елизабет Борн. Јовановиќ, како што вели, претпоставува дека првата адреса на која ќе се обратат двајцата ќе бидат републиканците, но има и неколку умерени левичари кои влегоа во парламентот надвор од списокот на Меланшон.

 

„И претпоставувам дека ќе го пробаат тоа што беше објавено вчера, дека ќе прават асиметрични мнозинства од случај до случај, од закон до закон. Но, верувам дека ќе биде тешко“, вели нашиот соговорник.
Јовановиќ нагласува дека таков преседан немало во историјата на Петтата република – досега сите парламентарни избори ги одразувале резултатите од претседателските избори. Единствен исклучок беа изборите во 1974 година, кога за претседател беше избран Валери Жискар д’Естен, а неговата партија не освои мнозинство во Националното собрание. Сепак, тој беше центрист во десничарското мнозинство.

Без разлика на историскиот преседан, резултатите од изборите не се шок – објавени се неколку дена пред гласањето. За тоа беше свесен и самиот Макрон кога пред неколку дена, во стилот на Јовановиќ, во стилот на Јовановиќ, се обрати на новинарите од говорницата пред авионот, кога побара стабилност во Франција. Со други зборови, тој побара мнозинство, кое не го доби, објаснува Јовановиќ.

Во таа смисла, изборните резултати не се шок, бидејќи не се изненадување. Од друга страна, тие ќе ја размрдаат француската политичка сцена, но и начинот на кој функционираат политичките институции во таа земја во последните пет години, заклучува тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа