ЛАДЕН ТУШ ЗА „АРОГАНТИТЕ“ БРИТАНЦИ: Лондон испрати нота за платениците осудени на смрт, Русија остро одговори! Еве кога ќе бидат стрелани

Лондон и се обрати на Москва во врска со Британците осудени на смрт во ДНР и испрати „арогантна“ нота, изјави рускиот амбасадор во Лондон, Андреј Келин.

– Што се однесува до тие двајца момци, платеници кои се бореа против Доњецк во украинската армија, можам да кажам дека Британците се свртеа кон нас, тие испратија нота, но белешка составена од крајно арогантни, поучни изрази, за да не испровоцираме сакаме. да соработуваат за овие прашања. Нема повик за дијалог, туку арогантен повик во духот дека сме должни да ги почитуваме нивните права. Многу се пишува за тоа што сме должни да правиме. Не видов знаци на дијалог – изјави амбасадорот за телевизијата „Русија 24“.

На 9 јуни, тројца странци заробени во Мариупол беа осудени на смрт во Доњецк – двајца британски државјани, Шон Пинер и Ајден Аслин, како и мароканскиот државјанин Садун Брахим. Сите тројца ја признаа вината за украинската вооружена агресија со цел преземање на власта во ДНР.

„Ние сме измамени, и Киев и Лондон не напуштија“

Британските државјани Шон Пинер, Ејден Ајслин и Мароканецот Садун Ибрахим беа прогласени за виновни и осудени на смрт. Во ексклузивното интервју за РТ пред неколку дена, кое беше спроведено непосредно пред изрекувањето на пресудата, Пинер и Ајслин изразија жалење за нивната одлука да се борат на страната на Киев.

Пинер и Ајслин беа заробени во Мариупол во април, откако руските трупи и војниците на ДНР ја отсекоа бригадата украински маринци на кои беа приклучени. Британската влада побара тие да бидат третирани како воени заробеници според Женевската конвенција, и покрај фактот што тие формално не се во војна со ДПР. Сепак, ДПР истакна дека конвенциите се однесуваат само на униформирани војници на националната армија, а не и на странски платеници.

Пинер ги предупреди сите странци кои размислуваат да се приклучат на Украина „да не влегуваат во војна што навистина не ја разбираат“ и ги повика платениците да го прифатат фактот дека може да им се суди, дека – во најлош случај – може да бидат осудени на смрт, и ги предупреди да не се каат кога тоа ќе се случи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа