РУСИЈА ѝ ДАВА УЛТИМАТУМ НА ЛИТВАНИЈА од неколку дена: Доколку Вилнус не ја укине блокадата на Калининград, Москва ќе го ќе дејствува воено

Поради сообраќајната блокада на Калининград, Русија испрати ултиматум до Литванија, во кој наведува дека го задржува правото да дејствува во заштита на нејзините интереси.

– Русија го задржува правото да дејствува во заштита на своите интереси доколку Литванија не ја укине забраната за транспорт на стоки во блиска иднина –  соопшти руското Министерство за надворешни работи, пренесува РИА Новости.

На 20 јуни, Министерството за надворешни работи на Русија го покани вршителот на должноста на Литванија,  Вирџинија Умбрасена .

– Во врска со ова, беше најавено дека доколку во блиска иднина транзитот на товар меѓу Калининградската област и остатокот од Руската Федерација преку Литванија не биде целосно обновен, Русија го задржува правото да преземе мерки за заштита на своите национални интереси – се вели во соопштението.

Забраната воведена од Литванија за транзит на стоки во руската област Калининград е без преседан и незаконска, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков .

– Оваа одлука е навистина без преседан. Таа ги крши сите можни правила. Разбираме дека тоа произлегува од одлуката на Европската унија да ги прошири санкциите за транзитот на стоки. Сепак, сметаме дека тоа е незаконско – истакна Песков, пренесува ТАСС.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа