Русија го разнесе југот на Украина! За само 3 часа истрела 14 проектили

172

Нема цивилни жртви како резултат на масовниот напад

Во попладневните часови на 20 јуни, руските окупатори извршија масовен ракетен напад во јужна Украина. Ова го соопшти прес-службата на оперативната команда „Југ“.
„Во текот на трите часа од денот, непријателот изврши масовен ракетен напад на југот на земјата со 14 проектили“, се вели во соопштението на командата објавена од Телеграмскиот канал на Градскиот совет на Одеса.Окупаторите во „немоќен гнев поради успехот на нашите трупи “ го погодија Очаков, регионот на Миколаев, областа Белгород-Днестар во областа Одеса и самата Одеса, соопшти командата.Според соопштението, како резултат на гранатирање во регионот Одеса и предградијата на Очаков „се оштетени земјоделските површини“„Во Одеса, како резултат на ракетен удар, изгоре складиште за логистичка храна. Пожарот на површина од повеќе од 300 м2 беше веднаш елиминиран од спасувачите. Нема жртви меѓу цивилното население“, се вели во соопштението
Більше читайте тут: https://gordonua.com/ukr/news/war/rosija-vden-zavdala-masovanogo-udaru-po-pivdni-ukrajini-bulo-vipushcheno-14-raket-za-tri-godini-ndash-ok-pivden-1613701.html