ПУТИН ПОБЕСНА! „НАШИТЕ РАЦЕ СЕ ОДВРЗАНИ, НЕКА ЧЕКААТ СИЛЕН ОДГОВОР“ Москва му порача на Киев дека ќе доживее тажен крај поради ракетирањето на нафтените извори на Крим

Пратеникот на Државната дума од регионот на Крим, Михаил Шеремет, изјави за РИА Новости дека нападот на украинската армија на нафтените платформи на „Черноморнефтегаз“ ги одзеде рацете на Русија и дека наскоро ќе бидат нанесени одмазднички удари врз одлучувањето. центри.

Украинската армија во понеделникот наутро изврши три напади врз три нафтени платформи „Черноморњефтегаз“ во Црното Море.

Нафтените платформи на Черноморнефтегаз, кои беа нападнати од украинската армија, се наоѓаат во Црното Море во областа на Змискиот остров и се под контрола на руската армија, рече Шеремет.

– Платформите кои беа погодени се во областа на Змискиот остров – изјави Шеремет за РИА Новости.

-Извршен е напад врз цивилни инфраструктурни објекти, кој ни ги одврзува рацете. Нека чекаат одговор. Тажен ќе биде крајот на оние кои решија да ги нападнат нашите платформи за дупчење нафта. Во блиска иднина ќе бидат нанесени одмазднички удари врз центрите за одлучување. Одговорот ќе биде сеопфатен, по што нема брзо да закрепнат – изјави Шеремет.

Дополнително, според него, за тоа што се случило ќе одговараат и западните земји, доколку се потврди дека нападот бил извршен од оружјето што го испорачале.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа