ОВА ГО ИЗЛУДЕ ПУТИН! РУСИЈА ВО МОМЕНТОВ НАПАЃА СО ЦЕЛА СНАГА ВО УКРАИНА! УКРАИНЦИТЕ РАКЕТИРАА НАФТЕНИ ПЛАТФОРМИ ВО КРИМ: Во тек е спасувачка операција

Вооружените сили на Украина извршија ракетен напад врз нафтените платформи на „Черноморнефтегаз“, изјави лидерот на Крим, Василиј Аксјонов.

По нападот се спасени пет лица, а тројца се повредени. По останатите се трага, рече Аксјонов.

Според него, Министерството за одбрана организирало спасувачка акција во која учествуваат патролни бродови и авијација.

– Непријателот утринава пукаше во нафтени извори на платформите на „Черноморнефтегаз“. Во контакт сум со колегите од Министерството за одбрана на Русија и Федералната служба за безбедност на Русија, работиме на спасување луѓе – напиша Аксјонов на каналот Телеграм.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа