БРУТАЛНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА БОРЕЉ ДО ПУТИН! „Те молам застаи! Ова е воено злосторство, СТОП СЕГА“

Тој рече дека Русија треба да биде „одговорна“ доколку продолжи да го блокира извозот на витално жито од Украина.

Руската блокада на милиони тони украинско жито е „вистинско воено злосторство“, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.

– Незамисливо е – незамисливо е милиони тони пченица да останат блокирани во Украина, додека остатокот од светот гладува, изјави Борељ, пренесува Би-би-си.

Ја повикуваме Русија да ги деблокира украинските пристаништа.

Министрите за надворешни работи на ЕУ се состануваат за да разговараат за кризата, а западните земји бараат од Русија да престане да ги блокира пристаништата на Украина во Црното Море и да дозволи огромните залихи на жито да стигнат до светските пазари.

Блокадата предизвика предупредувања дека десетици милиони луѓе се во опасност од глад и ги зголеми цените на храната.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа