ПУТИН ЗАГРМЕ НА БРАТСКАТА ЗЕМЈА? Светот се тресе од неговите зборови „Јасно ни кажа дека можеме да станеме следниот РУСКИ ПЛЕН“

Поранешните советски земји се дел од руската сфера и ја ризикуваат судбината на Украина ако тргнат против Кремљ, инсинуираше Владимир Путин.

Рускиот претседател го соопшти ова додека беше на сцената со казахстанскиот лидер Касим Јомарт Токаев, кој за време на панел дискусијата во петокот на економскиот форум во Санкт Петербург рече дека не ги признава двата проруски сепаратистички региони во Украина Донбас, објави Јутарњи лист. .“

Тој нема намера да ги признае овие „квази-држави“, како што ги нарече, бидејќи тоа би значело дека ако секому му се даде право на отцепување, денес во светот ќе има 500-600 држави и тоа сигурно ќе биде, како што рече, хаос.

„Историска Русија“

Путин седеше тивко, а потоа, набргу по изјавата на Токаев, како одговор на неповрзано прашање, рече дека Советскиот Сојуз, во кој беше вклучен и денешен Казахстан, покрива идентична територија што ја покрива „историската Русија“.

– Што е Советскиот Сојуз? Историска Русија – истакна Путин и продолжи да го фали Казахстан како „братска нација“.

Но, тогаш тој упати слабо маскирана закана.

– Истото можеше да и се случи на Украина, апсолутно, но тие не сакаа да бидат наши сојузници – рече тој.

„Токаев го понижи Путин“

Аналитичарот од Нур-Султан, главниот град на Казахстан, кој некогаш го нарекуваа Астана, оцени дека Токаев „го понижи Путин пред своите поддржувачи“ и дека заканата на Путин ја смета за реална.

– Му даде до знаење дека Казахстан може да биде следниот руски плен – истакна тој.

– Тој вели дека ако сме добри соседи, тоа е во ред. Но, ако не сте на линија и се движите прозападно, можеме да ја освоиме вашата земја затоа што е наша – изјави друг казахстански коментатор.

„Тој знае дека зависи од Путин“

Максимилијан Хес од Институтот за надворешни политички истражувања во Филаделфија истакнува дека Токаев е особено ранлив затоа што се потпираше на поддршката на Путин во јануари за да ги победи ривалите во борбата за власт во Казахстан. Тогаш Путин испрати војска во Казахстан за да го брани режимот на Токаев, кој се тресеше поради насилните протести по драстичното зголемување на цената на автогасот.

– Ова е јасна закана. Токаев нема домашно упориште на моќ и од Јауар знае дека зависи од Путин – коментира Хес.

Други казахстански аналитичари беа донекаде скептични, посочувајќи дека Токаев ќе му се спротивстави на Путин поради Украина, ако само вреди да се ризикува и дека руската инвазија на Казахстан е малку веројатна.

– Казахстан е веќе цврсто вкоренет во руската сфера на влијание. Путин не треба повторно да ги наметнува границите на СССР за да го контролира – изјави казахстанскиот политички аналитичар Димаш Алханов.

„Вистински страв“

Сепак, гледано од северот на земјата, инвазијата не изгледа како апстрактен концепт.

– Тоа е многу реален страв и на Русија би и било лесно да влезе во него – изјави Виктор, сопственик на продавницата во Орал, град со околу 300.000 жители, кој е оддалечен 75 километри од границата со Русија.

– Ставовите на луѓето сега се посилни и не разговараат меѓу себе. Руската пропаганда сега е толку силна. Русите се тука со своите мисли и срца преку границата, со Путин – додаде тој, мислејќи на фактот дека една третина од населението во неговиот град е со руско потекло.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа