ОПШТА ОВАНЗИВА, РУСИТЕ СЕ ПРЕСЕЛЕНИ ВО ВТОРИОТ ПОГОЛЕМ ГРАД ВО УКРАИНА! Киев најави: Ситуацијата е доста тешка

Според извештаите од бојното поле во Украина, руските војници започнале голема офанзива.

Генералштабот на вооружените сили на украинската армија утринава призна дека нивните сили биле поразени во населбата Метолкине , која се наоѓа југоисточно од Северодонецк, клучен град во областа Луганск, кој Русите се обидуваат да го освојат со недели. прочитајте повеќе ТУКА ).

По заземањето на стратешки важна населба, на Русите практично им остана само да ја окупираат фабриката Азот, која беше единствената што остана како последен бедем на украинските сили.

Речиси копирани како во фабриката за челик Мариупол, во фабриката во Северодонецк, има цивили со украински војници кои утрово одбија да се предадат.

Од друга страна, руските сили се обидуваат да се доближат до Харков за повторно да го гранатираат, а ситуацијата северно од тој град, втор по големина во Украина, е доста тешка, изјави денеска советникот на украинскиот министер за внатрешни работи. Вадим Денисенко.

– Русија се обидува да го направи Харков град на првата линија – изјави Денисенко за украинската национална телевизија, пренесе Ројтерс.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа