КАДИРОВ ГИ ОТКРИ АМЕРИКАНЦИТЕ, ПО ГОЛЕМИТЕ ЗАГУБИ ПОНАЛЕ ДА БЕГААТ: „Се почесто размислуваат да ја напуштат оваа бесмислена работа и да побегнат од Украина“.

Странските платеници во Украина трпат големи загуби, изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров на својот канал Телеграм.

– Платениците ретко објавуваат видеа од нивните неуспеси. Всушност, загубите на странците се големи, а преживеаните се повеќе размислуваат да ја напуштат оваа бесмислена работа и да побегнат од Украина – напиша тој.

Ако на почетокот на март странските платеници се фалеле дека снимаат „невнимание на оклопни транспортери“, сега тие „очајно ја истакнуваат својата беспомошност“ , додаде Кадиров.

Како пример го наведе платеникот од САД Џејмс Васкез, кој во една од своите објави на социјалните мрежи пишуваше за големи загуби.

Американецот посебно призна дека минатата недела изгубил многу луѓе и дека сака што побрзо да се врати дома.

Според Министерството за одбрана, на почетокот на конфликтот во Украина пристигнале околу 7.000 странски платеници, главно од Полска, Канада и САД. Сега ги има нешто повеќе од 3,2 илјади.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа