„ГУБИТЕ ТЕРИТОРИИ“ Украинскиот пратеник со поразителни податоци „Русите се 10 ПАТИ нумерички супериорни од нас“

Во овој момент Русија ги акумулира сите свои воени капацитети на истокот од нашата земја.

– Украина губи територии од руските окупатори за време на војната во земјата, но ќе продолжи да „турка“ против Кремљ – изјави украинската пратеничка Ивана Климпуш-Цинкадзе.

Говорејќи од Киев на Skye Sophie Ridge во неделата, г-ѓа Климпуш-Цинкадзе рече дека борбите и руските бомбардирања продолжуваат во источните, северните и јужните региони на Украина.

Таа, исто така, рече дека е важно да се продолжи со поддршката што доаѓа за Украина, бидејќи „квалитетот и количината на оружје“ на партнерите се „критични“.

„ Немаме многу опции на маса , мораме да опстанеме“, рече таа.

– За жал, Русија во овој момент ги акумулира сите свои воени капацитети на истокот од нашата земја . Губиме територии и тие моментално остануваат во рацете на окупаторите. Се надеваме дека ќе дојде моментот и можноста да ги ослободиме –  додаде таа, заблагодарувајќи им се на сојузниците од запад кои испраќаат воена помош за Украина, но нагласувајќи дека на бранителите им треба повеќе оружје – во некои делови од земјата

Украинскиот пратеник понатаму рече дека посетата на Борис Џонсон на Киев оваа недела била „исклучително ценета“ и дека земјата е „благодарна за неговото лидерство“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа