Путин ќе побесни! Опасен пакет од Америка пристигнува во Украина

416

Западните земји продолжуваат да ја пумпаат Украина со оружје, не со одбранбено, туку со офанзивно. Доколку Киев се обиде да ги гаѓа руските градови со ова оружје, ќе следуваше остар одговор на Русија на центрите за одлучување, вклучително и Киев.

Вака рускиот воен експерт Алексеј Анпилогов ја коментира веста дека Вашингтон издвоил нов пакет помош за Украина во износ од една милијарда долари.

 

Пакетот вклучува артилерија, напредни ракетни системи, противбродски крајбрежен систем, муниција за системот „Химарс“ и артилериска муниција од 155 милиметри.

Марк Мили, претседател на Комитетот на началниците на Генералштабот на вооружените сили на САД, најави дека повеќецевните фрлачи „Химарс“ ќе бидат испорачани во Киев до крајот на јуни.

Што го прави американскиот пакет

Тој објасни дека 60 украински војници веќе завршиле обука за употреба на овие ракетни системи.

„Пакетот ќе вклучува и два мобилни противбродски ракетни системи „Харпун“ поставени на шасија на тркала, 18 хаубици М-777, 36.000 артилериска муниција, како и проектили со повеќецевни ракетен систем „Химарс“ и други мали предмети. Има и оптика, резервни делови и слично. Дополнително, договорено е пакетот на оваа американска помош да биде дополнет со германски и британски испораки, а Германија да испорача уште три повеќецевни ракетни системи „Марс 2“. Во принцип, тоа е исто како „Химарс“, но со две пакувања и на шасија од гасеница“, вели Анпилогов.

 

Според него, досега испораките на тоа оружје се далеку помали од загубите што ги претрпел Киев од февруари до денес. Оттаму, советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак побара од Западот 1.000 хаубици, 300 повеќецевни ракетни системи, 500 тенкови и 2.000 оклопни возила, како и 1.000 беспилотни летала со цел „да се постигне рамнотежа на бојното поле. “

„Затоа, сите тие испораки од две, пет, десет единици повеќе личат на желба да се тестираат овие системи против толку добар технолошки противник како Русија, отколку вистинска помош за Украина за да се смени курсот на специјалната воена операција на Руската Федерација. ” „Од моја гледна точка, западните земји многу се плашат од ескалација на конфликтот и се плашат дека Украина ќе го прошири конфликтот на руска територија, имајќи предвид дека тие веќе се обидуваат да ги гаѓаат руските погранични градови со минофрлачи и хаубици“, рече експерт.

Москва не верува во ветувањата на Киев дека американските повеќецевни ракетни фрлачи „Химарс“ нема да се користат за напад на објекти на територијата на Русија.

„Доколку ги користат овие моќни офанзивни системи, тогаш тоа ќе предизвика недвосмислен одговор од Руската Федерација и ќе удри по центрите за одлучување, а тоа секако го вклучува и Киев. Односно, списокот на специјални воени објекти ќе биде проширен на оние објекти кои се уште не се погодени од Русија“, посочува експертот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа