ПУТИН ИСПРАТИ СТРОГО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ! „НИШТО НЕ Е КАКО ШТО БЕШЕ“ ЕУ губи ГОЛЕМИ ПАРИ поради санкциите против Русија – светот чека „економска пропаст“

Рускиот претседател Владимир Путин на економскиот форум изјави дека глобалната економија е во опасност.

Рускиот претседател Владимир Путин се обраќа на Економскиот форум во Санкт Петербург со речиси два часа доцнење по сајбер-нападот. Путин го започна својот говор со поздравување на учесниците и гостите на форумот, кој се одржува во „тешко време за целата светска заедница“.

– Економијата, пазарите и самите принципи на глобалните економски системи дојдоа во опасност – рече Путин.

– САД прогласија победа во Студената војна, исто како и Лондон, а подоцна почнаа да размислуваат за себе како богови на планетата Земја, кои немаат должности, туку само интереси. Светот го виде појавувањето и растечкото значење на новите центри на моќ и дека стариот светски поредок заснован на една моќна сила е по природа нестабилен – рече тој.

– Светот гледа вистински револуционерни тектонски промени во геополитиката. Веќе не е можно да се игнорира дека овие тектонски промени во глобалната политика, глобалната економија, технологијата и меѓународните односи ќе имаат фундаментални, недвосмислено неумоливи промени – додаде тој.

– Би било погрешно да се мисли дека при овие турбулентни промени можете едноставно да седнете и дека се ќе биде како што беше. Се чини дека владејачките елити на некои западни земји работат под овие илузии за да изберат да го игнорираат очигледното, постојано играјќи си со духовите од минатото. Тие мислат дека доминацијата на Западот и глобалната политика и економија е постојана – но ништо не е вечно – вели тој.

Санкциите се луди

Тој ги опишува санкциите на Западот кон Русија како „непромислени и луди“ и како обид да се „скрши руската економија со сила во еден потег“. Путин вели дека Русија мора да биде независна и да носи свои заклучоци за да биде успешна.

Претседателот Путин вели дека санкциите се поштетни за оние што ги воведуваат.  Тој вели дека Европската унија би можела да загуби повеќе од 400 милијарди долари поради санкциите против Русија. Тој вели дека инфлацијата расте во земјите на ЕУ и додава дека еднаквоста само ќе се зголеми како резултат на санкциите. Тој посочува дека вистинските интереси на луѓето во Европа се на страна.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа