ЛАВРОВ НИКОГАШ ПООСТАР! Ја распарчи новинарката: Овој одговор никој не го очекуваше, светот е во ШОК! (ВИДЕО)

318
Во интервјуто, Лавров додаде дека Западот внимателно го штител, се грижел и го негувал неонацистичкиот режим, чиј претседател Владимир Зеленски во септември 2021 година рече дека ако некој во Украина се чувствува како Русин, тогаш нека оди во Русија.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера даде интервју за Би-Би-Си, кое ја разбранува јавноста .

И додека сите веќе ги пренесуваат неговите изјави за конфликтот со Украина и односите меѓу Русија и другите земји по инвазијата, еден дел од интервјуто ги запали мрежите.

Новинарот Стивен Розенберг, кој разговараше со Лавров, ја допре темата за двајца заробени Британци кои беа осудени на смрт во рускиот суд во Донбас (заедно со уште еден странски марокански војник).

Розенберг истакна дека „во очите на Западот, Русија е одговорна за судбината на заробените странци“, на што Лавров го прекина среде реченица и одговори :

– Воопшто не ме интересираат очите на Западот. Мене ме интересира само меѓународното право. Според меѓународното право, платениците немаат исти права како војниците. Значи, што и да е во очите на Западот, да бидам искрен – не е важно – рече тој, додавајќи дека судот во Донбас е „независен“.

Неговата брза реакција веднаш стана хит на социјалните мрежи. 

Во интервјуто, Лавров додаде дека Западот внимателно го штител, се грижел и го негувал неонацистичкиот режим, чиј претседател Владимир Зеленски во септември 2021 година рече дека ако некој во Украина се чувствува како Русин, тогаш нека оди во Русија.

Како што истакна, руската страна никогаш не нападнала во Украина, туку ги нападнала Русите во таа земја.

– Повторно ви велам: немавме друг излез. Многупати, илјада пати сме го објасниле сето тоа. Сега, со вашето западно оружје, украинскиот режим напаѓа цивили, градови, исто како што направи во 2014 година, кога пучистите дојдоа на власт, кога го бомбардираа центарот на Луганск од авион, кога запалија 50 луѓе во Одеса – Лавров истакна и реторички праша: „ Дали некој се сеќава на тоа денес?