ИСТОРИСКОТО ОБРАЌАЊЕ НА ПУТИН ГО ЧЕКА ЦЕЛИОТ СВЕТ: Се однесува на иднината на СИТЕ, а ЕДНО е особено интересно

Рускиот претседател Владимир Путин е лично вклучен во подготовката на извештајот на пленарната сесија на Санктпетербуршкиот меѓународен економски форум (СПИЕФ), кој ќе биде посветен на економијата и причините за кризата, изјави прес-секретарот на шефот. на државата Дмитриј Песков.

– Тешко е да се прецени значењето на овој говор. Самиот претседател е лично вклучен во подготовката, тој е многу одговорен за ова. И секако, ќе ја чекаме неговата проценка за тоа што се случува, неговата визија за иднината. Зборуваме за економски процеси – рече тој во интервју за Канал 1.

– Главно ќе зборуваме за економијата, како оваа ситуација влијае на економијата, како нашата економија ќе живее наспроти непријателските манифестации на Западот, како ќе бараме и како веќе најдовме нови пријатели во другите делови на светот. различни сектори на светската економија – рече портпаролот на Кремљ.

Песков изрази уверување дека и покрај тоа што сега започна апсолутно незабележана економска војна против Русија, сите со големо внимание ќе го слушаат говорот на Путин.

– И форумот и овој говор на претседателот, секако, се поклопуваат со настани без преседан во светската дипломатија, во светската економија, во светската политика. А тоа им дава уште поголемо значење на зборовите што ќе ги каже претседателот – додаде портпаролот.

Од 15 до 18 јуни во Санкт Петербург се одржува јубилејниот меѓународен економски форум КСКСВ Петербург. Неговата главна тема е „Нов свет – нови можности“. РИА Новости делува како информативен партнер на форумот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа