Бивши припадници на УЧК? Еве кои се 21 македонци кои загинаа во УКРАИНА Русите тврдат пристигнале 79, 19 си заминале, а 39 борци сѐ уште се таму (ФОТО)

Според неа, во досегашните речиси четири месеци во Украина дошле за да војуваат 6.956 платеници од 64 земји, од кои животот го загубиле 1.956, земјата ја напуштиле 1.779, а останале 3.221.

Од стартот на „специјалната воена операција“ во Украина, од Македонија е убиен 21 платеник, покажуваат податоците од Министерството за одбрана на Русија објавени на редовниот брифинг кој го водеше портпаролот Игор Конашенков, пренесува ТАСС.

Како што може да се види на табелата од 24 февруари, кога почнаа нападите од Русија, во Украина се регистрирани 79 платеници од Македонија, од кои 19 во меѓувреме ја напуштиле земјата, а во моментов има уште 39, стои во деталната табела по држави објавена од Министерството.

Според неа, во досегашните речиси четири месеци во Украина дошле за да војуваат 6.956 платеници од 64 земји, од кои животот го загубиле 1.956, земјата ја напуштиле 1.779, а останале 3.221.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа