АЗОВЦИ НА КОЛЕНА! Генералот објави голема вест – Руската авијација го збриша украинскиот штаб, Путин се доближи до својата ЦЕЛ (ВИДЕО)

Руската авијација со наведувани проектили го уништи штабот на полкот „Азов“ во населбата Песочин во областа Харков.

Генерал-полковник на руската армија Игор Конашенков денеска соопшти дека руската авијација го уништила штабот на полкот „Азов“ во областа Харков. Последниов месец на ова подрачје се водат интензивни борби поради близината на руската граница.

Прецизни проектили воздух-земја погодија 18 области на човечка концентрација и воена опрема, како и десет артилериски и минофрлачки позиции, вклучително и шест батерии на повеќецевни ракетни фрлачи „град“ во Зајчево, Курдимовка, Џержинск, Бахмут, Артјомов и Очеретин. „Штабот на полкот „Азов“ е уништен во областа Песочни во регионот Харков“, рече Конашенков.

Тој додаде дека дополнително се уништени и два складишта со ракетно и артилериско оружје и муниција во близина на населбите Спорноје и Вјемка во Република Доњецк.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа