ЌЕ БИДАТ ОСУДЕНИ НА СМРТ! ПАДНА ВО РАЦЕ НА РУСКАТА ВОЈСКА: Ова се Американците кои беа заробени кај Харков, беа дел од десничарски одред (ФОТО)

Двајца поранешни американски војници, Александар Друк (39) и поранешен маринец, 27-годишниот Енди Хјун, кој служел како доброволци во вооружените сили на Украина, наводно биле заробени од руската армија.

Тие се сметаат за првите Американци кои биле заробени за време на руската инвазија на Украина.

Според извештаите на медиумите, Друк и Хјун биле заробени од руските сили минатата недела на периферијата на Харков , според извори цитирани од Дејли Телеграф во вторникот, а пишува Дејли мејл.

Двајцата војници се од Алабама, и не е јасно дали биле пријатели пред и двајцата доброволно да отпатуваат во Украина на почетокот од оваа година за да им помогнат на украинските сили додека тие продолжуваат да ја бранат својата земја од руските сили.

Еден од нивните пријатели опишал како тие двајца исчезнале од видното поле во тепачка минатата недела додека го бранеле Харков.

Двајцата беа дел од десетчлениот одред кој го бранеше Харков минатата недела кога беа нападнати од заседа од руски војници, изјави еден од нивните колеги кој зборуваше за Телеграф.

Стејт департментот во вторникот рече дека е „запознаен“ со извештаите за нивното апсење, но портпаролот одби да коментира ништо, наведувајќи ја загриженоста за нивната приватност.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа