Соединетите Држави објаснија зошто обединетиот западен фронт против Русија се распаѓа

139

Обединетиот фронт на САД и Европа против Русија се распаѓа поради кризата со горивото и високите цени на бензинот, пишува Џинџо Ли за The Wall Street Journal.

Како што потсети авторот, во вторникот се случија два настани кои му зададоа удар на светскиот енергетски пазар.

 

Прво, американската компанија Freeport LNG објави дека нејзината фабрика за ЛНГ во Тексас, која беше затворена по експлозијата и пожарот на 8 јуни, ќе продолжи да работи дури на крајот на 2022 година.

Фабриката ќе го намали обемот на извозот на течен природен гас од САД за 18 отсто, што значи дека Европа ќе добие помалку гориво.

Проблемот го влоши руски Газпром со затворањето на дел од турбините во Северниот тек, поради што обемот на испораки во Европската унија се намали на 67 милиони кубни метри дневно од планираните 167.

Причина за тоа беше доцнењето на работата на германската компанија Сименс, која не успеа да ги врати од поправка агрегатите за гасни компресори.

И двата настани предизвикаа силен скок на цените на бензинот во ЕУ на 1.300 долари за илјада кубни метри. Зголемените цени на горивата, кои доведуваат до затворање на фабриките, се во пораст за континентот.

Во исто време, во САД неуспехот на фабриката за ЛНГ во Тексас ја намали цената на суровините за 17% поради стеснувањето на извозот во Европа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа