Се спрема ли војна на балканот? Американската армија пристигна во Србија

Делегација на Европската команда на вооружените сили на САД престојува во официјална посета на Армијата на Србија.

Претставници на вооружените сили на САД ќе бидат гости на Военото воздухопловство и ПВО на Армијата на Србија со цел размена на искуства од областа на борбените операции за пребарување и спасување.

 

За време на посетата се разговараше за клучни прашања од значење за безбедно и ефикасно остварување на задачите на службата за пребарување и спасување и можности за понатамошна соработка меѓу воздухопловните сили на Република Србија и САД во оваа област, соопшти српското Министерство. соопшти синоќа од одбраната.

Фокусот на разговорите е ставен на размена на професионални искуства во примената на оперативните процедури при планирање и спроведување на борбени операции за пребарување и спасување на хеликоптер и употреба на современи уреди и опрема кои овозможуваат пребарување, локација и евакуација на луѓе од околината и недостапните терен во сите временски и земјишни услови.

Според соопштението, реализацијата на оваа активност е продолжување на долгогодишната успешна соработка меѓу Военото воздухопловство на Србија и вооружените сили на САД и придонесува за подобрување на капацитетите на хеликоптерските единици на Военото воздухопловство и ПВО, особено во однос на безбедност на летот во операциите за пребарување и спасување.

Почитувани читатели, на нашиот Telegram канал можете да ги следите нашите најдобри вести како и оние кои не ги објавуваме на други мрежи поради специфична содржина

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа