„РУСИЈА НЕ ИЗВРШИ ИНВАЗИЈА, ВИЕ СО ГОДИНИ ГО СОЗДАВАВТЕ НЕОНАЦИСТИЧКИОТ РЕЖИМ“ Лавров ја потсети Би-Би-Си на изјавата на Зеленски, која не беше објавена

78
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија не ја нападнала Украина. Специјалната операција беше најавена тогаш немаше друг начин да му се укаже на Западот криминалното повлекување на Киев во НАТО, рече Лавров во интервју за Би-Би-Си.

– Ние не ја нападнавме Украина. Го најавивме почетокот на специјалната воена операција кога немаше начин да му објасниме на Западот дека тој е ангажиран во криминални активности, влечење на Украина во НАТО , внимателно заштитување, грижа и негување на неонацистичкиот режим чиј претседател беше Владимир Зеленски во Септември 2021. (Дали не ги информиравте вашите гледачи за тоа?) Тој рече дека ако некој во Украина се чувствува како Русин, тогаш нека оди во Русија – рече министерот.

Тоа, како што истакна, Зеленски го кажа јавно.

– Кога дописникот на Си-Ен-Ен му кажал дека Азовскиот полк во неколку странски земји, во САД, Јапонија, е вклучен во списокот на екстремистички, терористички организации, Зеленски кренал раменици и рекол дека имаат многу такви баталјони и полкови и дека се како тие се – додаде Лавров.

Како што истакна тој,  руската страна никогаш не нападнала во Украина , туку ги нападнала Русите во таа земја.

– Повторно ви велам: немавме друг излез . Многупати, илјада пати сме го објасниле сето тоа. Сега, со вашето западно оружје, украинскиот режим напаѓа цивили, градови, исто како што направи во 2014 година, кога дојде пучот на власт, кога го бомбардираа центарот на Луганск од авион, кога запалија 50 луѓе во Одеса – Лавров истакна и реторички праша: „Дали некој се сеќава на тоа денес?“.