Нема жито за Македонија! Русија ќе извезува земјоделски производи само во пријателски земји

Виталните резерви на храна ќе бидат обезбедени за земјите на кои им е најпотребна, вели рускиот министер за земјоделство

Рускиот министер за земјоделство Дмитриј Патрушев најави дека жетвата на жита оваа година би можела да достигне 130 милиони тони, што би било доволно за покривање на домашните потреби и обезбедување извозен потенцијал.

 

Говорејќи на маргините на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург, тој укажа на голем број предизвици, вклучително и прекинати синџири на снабдување и тешкотии со финансиските буџети.

Патрушев рече дека Русија мора да ги надмине овие пречки за да им обезбеди храна на земјите на кои им е најпотребна.

„Нашите [земјоделски] производи ќе бидат на странските пазари, но само во оние земји кои се пријателски настроени кон нас, кои не ни создаваат пречки и тешкотии“, им рече тој на новинарите.

Русија очекува голем род на житни култури оваа година, вклучително и рекордна жетва на пченица, рече претседателот Владимир Путин минатиот месец. Тој додаде дека се соочува со закана од глад низ земјите, нагласувајќи дека вината за ваквата состојба е целосно во „западните елити“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа