Москва: Западот допрва треба да се соочи со најлошото во конфронтацијата со Русија

87

Непријателството на САД е полошо отколку за време на Студената војна, но Запад ги повредува санкциите против Русија, инсистира портпаролот на Кремљ

Соединетите Држави преземаат непријателски акции против Русија, кои се полоши од она што го правеа за време на Студената војна, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Но, тоа им штети во тој процес и на крајот ќе мора да ги признаат легитимните интереси на Москва, рече тој во интервју за руските медиуми.

 

„Не сме ни блиску до кулминација на кризата“, изјави Песков за новинската агенција РИА Новости, објаснувајќи ја економската штета што произлегува од конфликтот меѓу Западот и Русија.

„Поточно, не се. Ние сме во постабилна позиција благодарение на макроекономските мерки преземени од владата“.

Песков оцени дека сегашниот притисок врз Русија е без преседан. Тој рече дека ништо слично не било направено „дури и за време на Студената војна“ или на која било друга земја во светот. Соединетите држави и нивните сојузници се обидуваат да ја „задават“ Русија со своите ограничувања, додаде тој.

„Антируските санкции“ очигледно ни создаваат проблеми, но долгорочно ќе предизвикаат сериозни проблеми за земјите што ќе ги усвојат тие санкции“, рече тој.

Европејците досега го почувствуваа тоа повеќе од Американците, но економскиот товар од антагонизирање на Русија ќе се зголеми за сите нив, рече Песков. Тој посочи дека проблемите се само делумно објаснети со украинската криза и дека западните лидери придонеле за тоа со низа грешки во последните неколку години.